אודות

קיבוץ רמת יוחנן עלה להתיישבות בסוכות תרצ"ב, סתיו 1931, על הגבעות המזרחיות בפאתי עמק זבולון. מייסדיו היו חלוצים מארצות מזרח אירופה ואמריקה הצפונית וילידי הארץ, מקצתם בוגרי בית הספר החקלאי "מקווה ישראל".

ב-1940 הפך קיבוץ רמת יוחנן להיות גם ביתם של עשרות מחברי קיבוץ בית אלפא, אנשי העלייה השלישית, ושל ילדיהם שהצטרפו אליה עם הפילוג בשני הקיבוצים וחילופי האוכלוסין שנתקיימו במסגרתו. יחד עשו לבניין משקי וחברתי של הקיבוץ, תוך התמודדות עם קשיים לא מבוטלים מבית ומחוץ, לביסוס קהילה שיתופית וליצירת תרבות חג ומועד ששמעה יצא לכל קצווי ארץ ועליה גאוותנו. במרוצת השנים נוספו אל השלשלת ארבעה דורות של ילידי המקום, הורים מבוגרים שבאו לחיות לצד בניהם, חברי הכשרות, חברות נוער ואולפנים, ילדי חוץ, נקלטים מהארץ ומחו"ל בני זוג נלווים ותושבים שכירים. בכוח ה"יחד" נרקמו מסכת היצירה והבניין ובכוחו הם מקיימים משק משגשג המושתת על תעשיה, חקלאות ומקצועות חופשיים, קהילה רב-דורית תוססת, מערכת חינוך הומה, חיי חברה, תרבות מקומית ומסורת הנמשכת מדור לדור.

בכל שנותיו ידע הקיבוץ ימים של שמחה, התרוממות רוח וסיפוק רב על המתהווה, ולצדם, כדרכו של עולם, גם ימים של קושי וצער על אובדן ופרידה.

רבים מאנשי המקום האריכו ימים ועם השנים הלכו לעולמם בשיבה טובה. הם זכו להתבגר עם הקיבוץ, לראות את יציר עמלם עולה ופורח ולהעמיד דורות של בנים ובני בנים. אחרים, פתיל חייהם נקטע טרם עת בתאונות, במחלות ובמערכות ישראל.

יהיו זכרם של כולם ומורשתם צרורים בצרור חייה של רמת יוחנן.

שימוש באתר

לאתר "בצרור החיים" הוכנסו שמות כל אנשי רמת יוחנן שהלכו לעולמם. לכולם תמונת דיוקן, מידע מקוצר וסיפור חיים. בנוסף מצורף מבחר מן החומרים האצורים בארכיון: אלבום תמונות, ספרי זכרון, כתבים שונים משל הנפטר וכן כתבים על אודותיו, יצירות אומנות, מסמכים, קבצי קול, סרטוני וידאו ועוד…

ארכיון הקיבוץ ובית ההנצחה ימשיכו להיות האכסניה למירב חומרי ההנצחה והעיזבונות ומקור המידע הרחב יותר למתעניינים.

הרחבת המידע והאוסף תלויה בחומרים שהחברים ובני המשפחות יעמידו לרשות האתר מן העזבונות השמורים בביתם ומן הדברים הנכתבים ל"ימי השנה".


בני משפחות, חברים ומכרים: אנא, ראו זאת כהזדמנות להנציח את יקירכם ולהעשיר את נכסי הזיכרון והרוח של קהילת רמת יוחנן.


הנכם מוזמנים לפנות למערכת האתר באמצעות "צור קשר" שבתפריט האתר.