אריה פוקסמן

07/03/1922 - 29/11/1972

פרטים אישיים

תאריך לידה: ז' אדר התרפ"ב

תאריך פטירה: כ"ג כסלו התשל"ג

שם האב: יעקב

שם האם: אסתר

ארץ לידה: ישראל

מקום קבורה: רמת יוחנן

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

בן/בת זוג: שושנה פוקסמן

בנים ובנות: אורה, אסתי, מיכל, שאול

אריה פוקסמן

 

אריה נולד בשעה שעשו הוריו דרכם מפולין לארץ ישראל, לפיכך, אין מידע מדויק היכן קרה הדבר. בתעודת הזהות, הוא רשום כיליד הארץ וזאת אף על פי שהגיע הנה עם הוריו כשהיה כבר בן כשנה. סבו מצד אמו, שמואל גינצברג, היה מראשוני פתח תקוה, אך בעקבות בעיות משפחתיות לא ישב כאן דרך קבע. לימים, כשעלתה בתו, אמו של אריה, ארצה עם בני משפחתה, התישבו גם הם ב"אם המושבות". בית הוריו היה בית ציוני ומסורתי. אבי המשפחה היה מסגר, מקצוע שהוריש גם לבנו. בחצר הבית היתה לו מסגריה בה היה בונה נשק לארגון "ההגנה" בימי המאבק בבריטים.

במסגרת לימודיו בבית הספר התיכון מקצועי ע"ש מקס פיין, למד אריה מסגרות. עד גיל 14 היה הסולן במקהלת הילדים של שלמה קפלן בפתח-תקוה וזכה לשיר אף עם החזן קוסוביצקי, אך עזב את השירה משהתבגר והתחלף קולו.

הוא היה חבר ומדריך בתנועת "הנוער העובד" ופעיל ב"הגנה". בימי מלחמת העולם השניה התגייס לצבא הבריטי וכהשתחרר ב-1946 ופנה לעבוד עם אביו במסגרות.

ב-1947 נישא לשושנה שולדינר, בת השכנים, שגדלה איתו בחצר משותפת. בני הזוג המשיכו להתגורר בסמוך להוריהם בפתח תקווה, שם נולדו אורה ואסתי. בימי המאבק על המדינה שבדרך וכבוגר הצבא הבריטי, גויס לצה"ל כתותחן.

בעקבות רצונו של אריה לחיות בצורת חיים חקלאית, החליטו בני הזוג לנסות חיי קיבוץ. היה זה יואל קוטלר, חברו של אריה, שהביא את המשפחה ב-1954 לרמת יוחנן, כאן נולדו התאומים שאול ומיכל.

כבר מילדות התברך אריה בידי זהב ואלה היו לו לעזר בכל מלאכה שעשה. גם בבואו לקיבוץ עבד במסגרות, מקצוע שליווה אותו מילדות ועד אחרון ימיו. אולם לצד היותו מסגר אומן, ידע גם את מלאכת הרפדות והנגרות. הוא שימש חצרן בתי ילדים ובנה צעצועים, מתקני שעשועים וכלי נגינה. לבתו אסתי בנה את התלת-אופן הראשון ברמה. חלומו היה לבנות לונה-פארק של ממש לילדי הקיבוץ, עם גלגל ענק וקרוסלת סוסים, אך הוא לא זכה להגשימו.

הוא היה פעיל בחיי התרבות בקבוצה ותרם רבות לעיצוב החגים: יצר תחפושות לפורים, בנה את הלונה-פארק הראשון ליום העצמאות, עיצב ובנה את הבמות והמזרקות לחג המים וב-1965 יצר את החנוכיה המשמשת עד היום להדלקת נרות החנוכה בחדר האוכל. בנוסף, היה מנגן בתופים (שבנה בעצמו!) ובחצוצרה במסיבות החג, והיה מיומן גם בנגינה על מפוחית פה. היה המסריט הראשי בהקרנות הסרטים בחדר האוכל.

אריה פיסל וצייר בכל חומר שהזדמן לידיו: רישומים, פסלוני עץ, בובות מעטיפות הכסף של בקבוקי היין. בימי אשפוזיו התכופים עשה קולאז'ם מצילומי רנטגן.

גורלו של אריה המר לו. צעיר לימים היה כשתקפה אותו המחלה שהביאה כעבור שנים למותו. ואף על פי כן ולמרות יסורי הגוף, לא איבד מרוחו הטובה ומחוש ההומור והמשיך בעבודתו עד יומו האחרון.

שנים ארוכות נאבק במחלתו ולא יכול לה. צעיר לימים היה כשנגאל מיסוריו והוא בן 50 שנים בלבד.

 

 

 

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

 • תעודת זהות

  אריה פוקסמן

  בן אסתר ויעקב

  נולד בפתח תקוה – ישראל

  ט' באב תרפ"ב, 3.7.1922

  נשוי לשושנה

  אבא לאורה, אסתי, שאול ומיכל

  הצטרף לרמת יוחנן בשנת 1954

  נפטר כ"ג בכסלו תשל"ג, 29.11.1972

  בן 52 במותו

 • אבא בונה לי- אסתי, מיכל ושאול

  אבא בונה, אפילו אופניי אוטו בנית לי.

  אבא שהיה שותף לתרבות רמת יוחנן מהרגע שהגיע לקיבוץ. אם זה בנגינה בחגים עלחצוצרה,(דרך אגב עד היום אין לך מחליף). ואם זה ברעיונות לעיצוב החגים השונים. אתהזה שהגית את הרעיון להעביר את חג המים לבריכה ואתה עיצבת את הבריכה עם המזרקות כפישאנו מכירים היום. ואפילו עם שאולי הצלחת לנגן בחצוצרה בבר מצווה שלו.(נכון זה היהאירוע חד פעמי כי שאול היום לא ממש זוכר לנגן). אבל המוסיקה שלך עברה בירושה לנכדים.

  כשהוחלט שצריך חנוכייה מכובדת לחג החנוכה פנו אליך,ואכן בנית חנוכייה מיוחדתשעד היום אחרי 47 שנה עדיין אותה משמשת את רמת יוחנן בהדלקת הנרות בהתכנסויות.

  הומור ציני היה לך (גם זה עבר בתורשה במשפחה) כמו: ביקשת שעל קברך נשתול דשא,ואזהגעת למסקנה שהרעש בקצירה יעיר את כל המתים, אז סידרנו פרחים במקום…מי

  עוד המון זיכרונות יש לכל אחד מאיתנו.

  עם המחלה הארורה שתקפה אותך הצלחת להתמודד כל עוד יכולת לתפקד באופן עצמאיפחות או יותר. אבל כשהבנת שעוד צעד המחלה תכריע אותך החלטת להיפרד.

  אז מה אגיד לך בעולמנו כמעט ולא השתנה מאום, אותם מלחמות רק כלי נשק שוניםוכמו שנהגת להגיד שאם הערבים היו חכמים הם היו מניחים לנו. אנחנו הורגים את עצמנו הרבהיותר טוב לבד. את נכדיך כבר הכרת רק מלמעלה ואם יש מקום טוב בעולם האחר (עובדה אף אחדלא חוזר משם) אני מקווה שאתה נמצא בו.

  אז זהו המסיבה עומדת להיגמר, על אמא כפי שביקשת במכתבך אנחנו מנסים לשמור.

  ובינתיים נגיד שלום ולהתראות בזמנים אחרים.

  אוהבים ילדיך אורה, מיכל שאול ואסתי

  נר ראשון של חנוכה דצמבר 2012

   

   

 • אלה היו זמנים

  סיפורי היו זמנים

  סיפור אמיתי ימי תש"ח

  Jacob Wallach

  פתח דבר

   

  פעם היה שביל שהוליך מהאקליפטוס בפינה הצפון מזרחית של גבעת ברכה דרך הפרדסים וגת רימון לכפר-גנים. שם בכפר גנים עשינו את ארבעת השנים הראשונות אחרי שעלינו לארץ ולפני שהשתקענו בכפר-אונו. לא ידעתי אז שמעבר לפרדסים יש כפר שצביון החיים בו דומה כל כך לשלנו. מה עוד שרק כארבעה ק״מ לערך בקו אוירי הפרידו בין שני הכפרים. וזה מה שאני זוכר מאותה תקופה יחודית בתולדות מדינת ישראל.

  ימי תש״ח

  שבוע שלם חתרה הספינה היוונית ״מריטון״ בין גלי הים התיכון בדרכה מנמל מרסיי בצרפת לפלשתינה. הים היה שקט בעיקרו אך הטילטולים השפיעו קשות על אמי שנשארה רוב הזמן בתא הנוסעים עם אחותי, תינוקת בת 15 חודש. לראשונה בארבע וחצי שנות חיי ראיתי תפוח זהב ואבי אמר: ניתן את זה לאמא כי היא לא מרגישה טוב. הבנתי מדבריו שזה פרי נדיר ואין מספיק לכולם. לעומת זאת על הסיפון למעלה קיבלתי בננה בלי בעיות. השלכתי את הקליפה על הריצפה המבריקה וכשהתקרב אלי איש צוות במדים נבהלתי אבל לא קרה דבר. האוניה עגנה בנמל אלכסנדריה במצרים. רוכלים עטויים גלביות בשלל צבעים הסתובבו על המזח ושיבחו את מרכולתם בקולי קולות. זרקו בננות ודברי מזכרות מעלה אל הסיפון והקונים השליכו מטבעות תשלום לעבר המזח. אבי קנה לי תיק עור קטן שעליו היו מוטבעות כל מיני דמויות של פרעונים. אכסנתי בו פריטים חשובים במשך שנות ילדותי עד שנעלם ללא שוב.

  ב 25 למרץ 1948 הטלנו עוגן בנמל חיפה. ירדנו בכבש הנוסעים כשמשני צידיו קיבלו את פנינו כלניות. לא פרחים אלה חיילים בריטיים עם רובי טומיגן. לימים למדתי שכינו אותם ״כלניות״ בגלל צבע הכומתות. עד מהרה מצאנו עצמנו במחנה עולים ליד חדרה. השתכנו בקסרקטין ארוך עם גג פח מקומר שהכיל מספר רב של עולים. סדין לבן שימש מחיצה בין המשפחות. זכור לי מהמחנה הזה שטיפסתי מעל הגדר המרושתת של גן הילדים במטרה לברוח חזרה לאמי וכשעברתי את הכביש בריצה פגע בי אופנוע ועפתי לתעלה בצידי הדרך. יצאתי בשן ועין עם מספר שריטות. אחרי כחודש באה הדודה של אבי ואספה אותנו אל דירתה ברמת-גן. הדודה שהיתה פעילה בתנועת נוער חלוצי בעיר לודז׳ בפולין עלתה ארצה בשנות השלושים והוריה הצטרפו זמן מה אחריה. כך קרה שאבי אבד את הוריו בשואה בשעה שסבו וסבתו שחיו בפלשתינה שרדו. בדירה בת שלושת החדרים הצטופפנו 8 נפשות. הדודה, בעלה, בנם התינוק, הסבתא, וארבעתנו.

  אחרי מספר שבועות עזבנו את רמת-גן ועברנו לכפר-גנים ליד פתח-תיקוה. שם ״רווח״ לנו בדירת חדר שכורה עם מטבחון זעיר ומרפסת קטנה שהיו חלק מביתם של הזוג פוקסמן. המעבר התבצע ע״י בעלעגולה שהעמיס את חפצינו המעטים על העגלה ואותי בראשם. אמי ישבה לצידו אוחזת את התינוקת בזרועותיה ואבי הלך לצידי העגלה. את שני הקילומטרים האחרונים עשינו ברגל בכדי להקל על הפרד שהתאמץ קשות לגרור את העגלה בחולות שהזכירו דיונות במדבר סהרה.

  אברהם פוקסמן היה מסגר בדימוס ולעתים היה מעביר זמנו במסגריה שבחצר, עושה הלחמות או דופק עזות עם פטיש ברזל ענק על ברזל מלובן באש. אשתו אסתר סבלה מדימנציה והיתה מזמרת לעצמה בלילות. אמי אמרה לי לא להפריע לה כי משהו בראש שלה לא בסדר. הבית עמד בצד הצפוני של חצר גדולה ומרובעת. בצדה הדרומי עמדו שלושה בתים נוספים באחד גר הזוג הקשיש לוי. סמוך אליהם גרה ביתם גילה עם בעלה ושני ילדים קטנים. בבית השלישי גרה הבת השניה שושנה שהיתה נשואה לאריה בנם של הפוקסמנים. אריה זה נראה תמיד זועם וזועף. מאוזנו הימנית נשאר רק תנוך האוזן ומעליו צלקת שהעידה על איזו כוויה קשה. לשושנה היתה איזו בעית בריאות כרונית ולא שלטה במעצורים של דרכי השתן. אמי הזהירה אותי להתנהג בנימוס ״אם חו״ח תהיה לשושנה תאונה״. בצלע המערבי של החצר ניצבו לולי תרנגולות שהמשפחות גידלו במשותף ושהיוו חלק חשוב מאספקת המזון שלהן גם בתקופה שלפני הצנע. באמצע החצר עמד לו דוד כביסה ענק שאת מימיו היו מרתיחים ע״י מדורת עצים מתחתיו וזה שימש את כל משפחות המתחם.

  אבי מצא לו תעסוקה מזדמנת בפרדס של אברהם שפירא (אבי השומרים) אבל לא לאורך ימים. מיד לאחר הכרזת המדינה של ה-14 למאי גויס לצבא ובמהלך השנה הבאה בא רק לביקורים חטופים. זכור לי בקור אחד כזה ביום שישי של סתיו כששלף מהתרמיל תרנגול יפהפה עם נוצות שחורות ואדומות וכרבולת ארגמן. אמר שמצא אותו באיזה כפר ערבי נטוש. זה הסתובב בחצר כמו מלך השכונה ופזל בזלזול אל התרנגולות המקרקרות בכלובים. אחרי זמן מה קשרו אותו בחבל דק אל העץ ליד המרפסת. ארוחת הצוהרים בשבת כללה עוף צלוי שלא היה בתפריט הרגיל שלנו בשנה ההיא. באותו ערב אמרתי לאמי בדאגה רבה שהתרנגול שהיה קשור לעץ נעלם ואולי גנבו אותו. לא גנבו, אמרה אמי והצביעה אל עבר סירי הבישול. פרצתי במחאה חריפה, אכלנו את התרנגול היפה הזה? והרי חשבתי שיהיה לי לחיית מחמד. למחרת באה משאית צבאית ואבי קפץ מאחורנית. זוכר את המשאית מתאמצת בשביל החול הטובעני ודמותו של אבי עטוי בשינל ירוק וכובע גרב מתרחקת לאיטה בנפנוף שלום.

  בוקר אחד בשעה ששיחקתי עם ילדי השכנים שמענו לפתע רעש מחריש של מטוסים מצריים בגובה נמוך מתקרבים מדרום. גילה תפסה את שלושתנו בבהלה ודחפה אותנו לתעלת הבטחון. גם הוריה הקשישים הצטרפו והאחות שושנה. אמי עמדה ליד דוד הכביסה וגיהצה בגדים עם מגהץ ברזל שמחממים על האש. האנשים במקלט קראו: יפה, יפה, בואי מהר! אבל היא רק חייכה והמשיכה לגהץ מבלי להבין את גודל הסכנה. אחותי שהיתה אז בת שנה וחצי עמדה בלול ילדים ליד דוד הכביסה. גם היא לא הבינה את גודל הסכנה. שמענו שריקת פצצות, המטוסים חלפו כהרף מעלינו והפצצות פגעו בקרקע בקרבת מקום. אנחנו, הילדים רצנו מהר לכיוון הפגיעה במרחק של 200 מטר מאתנו בחצר הבית של טובה׳לה רזינסקי שאיתה הלכתי לגן. חלק מהבית נהרס אבל משפחת רזינסקי לא נפגעה. אמנם ניסים, הדוד של טובה׳לה נעלם לזמן מה אבל בסוף מצאו אותו מטושטש ובהלם מתחת לאיזו דלת שנעקרה מציריה, לניסים נעשה נס. בחצר לפני הבית נפער בור ענק ואנחנו הילדים סרקנו אותו לאורכו ולרוחבו וגם חפרנו בו בכדי לאסוף רסיסים למזכרת.

  אותו דוד כביסה שהזכרתי מקודם היה מסוכן יותר מהמטוסים המצריים וכמעט עלה לאחותי בחייה. יום אחד אמי הוציאה אותה מהלול כדי שתתרגל זחילה על ארבע בחצר וברגע של היסח דעת כשאמי הסבה פניה החלה התינוקת לזחול אחורה ודחפה רגליה אל הגחלים הלוחשות מתחת לדוד הכביסה. הכוויות היו קשות ונזקקה לטיפול ממושך. אבי הוזעק הביתה מהצבא לאיזו יממה ואני זוכר אותו חרד ונרגש עד דמעות.

  יום אחד שיחקתי עם האחיינית של גב׳ סקולניק בחדר האורחים בקומה השניה של הבנין בו גרו. גב׳ סקולניק ואחותה ישבו במטבח ושוחחו על כוס תה. שיחקנו על הריצפה ליד מזנון עם דלתות זכוכית שהכיל צלחות חרסינה עדינות, וכלי זכוכית קריסטל. לפתע החל המזנון מתנדנד כברעידת אדמה והתכולה החלה לרקד ולשקשק. שמעתי זעקת אימה מהגברת סקולניק והייתי בטוח שצועקת עלינו כי שברנו את הכלים היקרים שלה. לפני שהבנתי מה מתרחש כבר היינו בחדר המדרגות כששתי הגברות מובילות אותנו בצווארונים אל המקלט בחצר. המטוס המצרי שגרם להדף אוויר חזק בבנין כבר נעלם ופצצות לא נפלו. כמה רווח לי כשהתברר לי בודאות שהצלחות לא נשברו באשמתי

  .

  ביום העצמאות הראשון נערך מצעד חיילים בפתח-תיקוה. לבושים במדי חאקי, כובעי מצחיה, מכנסיים קצרות ונעלים גבוהות, צעדו בשלשות ועשו כל מיני תרגילי סדר. עמדנו בשולי רחוב המצעד (אולי רוטשילד?) אמי אוחזת אותי לצידה ומדברת אלי ברוסית: ראה, ראה הנה אבא!. לא זיהיתי אותו וגם לא הבנתי מה פשר המצעד הזה. אחרי שהחיילים התפזרו נפגשנו עם אבי בפארק סמוך והצתלמנו למזכרת.

  כמה חודשים אחרי שהסתימה המלחמה, בא דני, האחיין של פוקסמן יחד עם אמו לבקר. כל השכנות הצתופפו בחדר האורחים. באו לראות את דני שהתפרסם בחדשות כשהוא ועוד שני חיילים מהיחידה עברו את הגבול הירדני בטעות ונלקחו בשבי הלגיון. השכנות שאלו: אייך היה שם דני?. בסדר, ענה להן. המשיכו לשאול: מה נתנו לאכול בבוקר?. ענה: פיתה, גבינת עיזים, זייתים. ובצוהרים? שאלו שוב. ״פיתה, זייתים, חומוס״. ובערב? לא הרפו ממנו. ״כמו בבוקר״, ענה שוב. מכאן ואילך אחרי ששמעו את מה שהכי חשוב נמשכה השיחה בין השכנות בלבד. נענוע ראשיהן, אמרו ״ איזה מזל מאלוהים שחזר בריא ושלם …..נראה דוקא טוב … אפשר לחיות מחומוס וזיתים? … ודני יושב וצופה מעל ראשם כאילו נמצא בחדר אחר. קינאתי בו, כולם מעריצים אותו, כמה טוב ליפול בשבי, אבל רק אם חוזרים בשלום.

  אחרי שאבי השתחרר מהצבא הלכנו בשבת לבלות במרכז העיר, אחרי שטיילנו בפארק ישבנו במסעדה לארוחת ערב קלה וגם הספקנו להגיע להצגה הראשונה של איזה סרט קולנוע. רוב הכרטיסים נמכרו חוץ משלושה כרטיסים בשורה שתים. כשהשתררה החשכה באולם והאריה של מ.ג.מ התחיל לשאוג בא הסדרן וכיון קרן אור חדה של פנס אל פניו של אבי. ״אדוני יושב בשורה לא נכונה״ פתח ואמר. אבי הוציא את הכרטיס, והחזיר לו ״ כתוב פה שורה שתיים, רואה? אני יושב בשורה שתיים!״. לא אדוני, אתה יושב בשורה שלוש, התעקש הסדרן. אבי התחיל להתעצבן, ״אתה יודע חשבון? יש לפנינו רק שורה אחת ואני בשניה, אחת ועוד אחת אצלך זה שלוש?. תראה, אמר הסדרן: היתה עוד שורה מלפנים אבל הוציאו ממנה את הכסאות ולכן אתה בשורה שלוש. זאת בעיה שלכם, אמר אבי, אני סופר אחת, שתים וזאת השורה שלי. בנתיים החלו צעקות מאחור: לשבת, לשבת, תפסיקו להסתיר. אמי החלה למשוך בשרוולו ואמרה לו בפולנית: תפסיק להיות עקשן, מה משנה שורה אחת לכאן או לכאן, כבר נגמר חצי סרט. ״זה עניין של פרינציפ״ אמר לה, ועברנו לשורה הראשונה.

  זמן קצר לאחר מכן נסעתי עם אבי לבקר דודים שעלו ארצה זה לא מכבר ושכרו דירה ביפו. בזכרוני נטבעו תמונות של שטחים מגודרים בחוטי תיל שכנראה הכילו פצצות חיות. מספר גדול של פגרי כלבים עזובים ומעלי צחנה התגוללו ברחובות פה ושם. חשבתי שאולי ביפו המלחמה עוד לא נגמרה.

  אחרית דבר

  מלחמה או לא מלחמה, בכפר גנים החיים התנהלו כסדרם. אנחנו המשכנו לשחק הקפות עם נבוט וכדור טניס בשביל החול העמוק, עוצרים מדי פעם לדחוף איזה טנדר מזדמן שלקח צ׳אנס ונתקע בחול. ולפעמים מפסיקים בגלל נחמיה האילם שהיה מוביל את הפרות למרעה דרך השביל שלנו, מדרבן אותן עם מלמד ברזל קצר. ״יאללה נחמיה, תעבור כבר….״ הינו מזרזים אותו והוא מגעגע כל מיני הברות משונות מגרונו. ובכל פעם שראינו מטוס בשמים הינו רצים מהר לבית של נקדימון הג'ינג'י, יושבים על הרצפה במסדרון שלא היו בו חלונות ומחכים לפצצה שתפול על אף שהמלחמה כבר נסתיימה. וכשעברה השמועה בכפר שקופמן מביא את השור שלו, כולנו רצנו במהירות לרפת של שמיל ותפסנו עמדות תצפית על כלונסאות הגדר. התבוננו טוב טוב במה שהשור והפרה עושים. היום אני יודע שקוראים לזה הרבעה אבל אז קראנו לזה משהו אחר לגמרי. אלה היו הימים. ימי תש״ח שלי.

 • 40 למותו- אסתי פוקסמן

  לאבא, סבא  – אסתי פוקסמן

  כמה מילים לכבוד יום השנה ה – 40 לפטירתך

  וליום הולדתך ה 90.

  בחרת ללכת מאיתנו בנר ראשון של חנוכה, וכמה סמלי הדבר שכן בתקופת חייך האחרונה נלחמת על חייך אבל זאת הייתה מערכה אבודה מראש.

  אני בחרתי הפעם לחגוג את הזיכרונות שנוצרים אנו ילדיך ולהעביר את המורשת גם לנכדיך אשר לא זכו להכירך. אני זוכרת אבא מיוחד בעל מעוף ודמיון בלתי נגמרים, עם ידי זהב שכל מה שביקשנו התבצע מיד. צעצועים ומשחקים לא צריך לקנות –  אבא בונה, אפילו אופניי אוטו בנית לי.

  אבא שהיה שותף לתרבות רמת יוחנן מהרגע שהגיע לקיבוץ. אם זה בנגינה בחגים על חצוצרה,(דרך אגב עד היום אין לך מחליף). ואם זה ברעיונות לעיצוב החגים השונים. אתה זה שהגית את הרעיון להעביר את חג המים לבריכה ואתה עיצבת את הבריכה עם המזרקות כפי שאנו מכירים היום. ואפילו עם שאולי הצלחת לנגן בחצוצרה בבר מצווה שלו.(נכון זה היה אירוע חד פעמי כי שאול היום לא ממש זוכר לנגן). אבל המוסיקה שלך עברה בירושה לנכדים.

  כשהוחלט שצריך חנוכייה מכובדת לחג החנוכה פנו אליך,ואכן בנית חנוכייה מיוחדת שעד היום אחרי 47 שנה עדיין אותה משמשת את רמת יוחנן בהדלקת הנרות בהתכנסויות.

  הומור ציני היה לך (גם זה עבר בתורשה במשפחה) כמו: ביקשת שעל קברך נשתול דשא,ואז הגעת למסקנה שהרעש בקצירה יעיר את כל המתים, אז סידרנו פרחים במקום…

  עוד המון זיכרונות יש לכל אחד מאיתנו.

  עם המחלה הארורה שתקפה אותך הצלחת להתמודד כל עוד יכולת לתפקד באופן עצמאי פחות או יותר. אבל כשהבנת שעוד צעד המחלה תכריע אותך החלטת להיפרד.

  אז מה אגיד לך בעולמנו כמעט ולא השתנה מאום, אותם מלחמות רק כלי נשק שונים וכמו שנהגת להגיד שאם הערבים היו חכמים הם היו מניחים לנו. אנחנו הורגים את עצמנו הרבה יותר טוב לבד. את נכדיך כבר הכרת רק מלמעלה ואם יש מקום טוב בעולם האחר (עובדה אף אחד לא חוזר משם) אני מקווה שאתה נמצא בו.

  אז זהו המסיבה עומדת להיגמר, על אמא כפי שביקשת במכתבך אנחנו מנסים לשמור.

  ובינתיים נגיד שלום ולהתראות בזמנים אחרים.

  אוהבים ילדיך אורה, מיכל שאול ואסתי

  נר ראשון של חנוכה דצמבר 2012