יהודית שושני

15/04/2016 - 26/07/2016

פרטים אישיים

תאריך לידה: ז' ניסן התשע"ו

תאריך פטירה: כ' תמוז התשע"ו

שם האב: מנחם - מנדל

שם האם: אירמה

ארץ לידה: ישראל

עבודה: רפת

מקום קבורה: רמת יוחנן

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

בן/בת זוג: שושני יחיאל

יהודית שושני (פרוכטר)

בשקט, בשנתה, מבלי להפריע איש מתרדמת לילו, עברה יהודית מן העולם הזה אל העולם שכולו טוב. נדמה שבמותה, כמו בחייה, בקשה שלא להעיר ולא לעורר ולא להיות לטורח. ואנו כאן, מוצאים עצמנו שוב חשים בנוכחות דווקא מתוך ההיעדר, כי יהודית היא מאותם אלו שלא הילכו בגדולות ולא עקרו הרים ממקומם, אך היה לה בנופנו מקום שהוא רק שלה. 

יהודית נולדה בחיפה ב-1951 וב-1953 אומצה ע"י חברינו המנוחים אירמי ומנדל פרוכטר שחיכו שנים רבות לילד משלהם. אלא שעד מהרה הקיץ הקץ על האושר המשפחתי המתהווה. כשנה בלבד אחרי שהפך לאב הלך מנדל לעולמו בטרם עת. בן 48 שנים בלבד, בשעת אסיפה כללית, חדל לבו לפעום.

"ראיתי אבות רבים בשמחתם עם ילדיהם", ספדה לו אז גנה רייזנר, "אולם שמחה כזו זכָּה, הנאה כה עמוקה, הזדהות כזו עם הילד לא הזדמן לי להרגיש… אינני יכולה להשלים עם המחשבה שמעיין נובע כזה של אהבה, כישרון כזה של התמסרות אבהית חלף ואיננו…".

האמהוּת סייעה לאירמי סיוע לא מבוטל להתגבר על האסון. היא גידלה את יהודית כבת יחידה ומטופחת, היתה אם למופת, מלווה את בתה ברגעי קושי וברגעי שמחה, ידעה להוציא את הטוב מכל מצב ולנצל כל רגע של שמחה. לימים קשרה את חייה בחייו של אריה שליי שהיה ליהודית כאב אוהב, מגונן ומסור. הוא היה "האבא היחיד שהכרתי ואהבתי", סיפרה יהודית, "קיבלתי ממנו אהבה והתייחסות של בת".

יהודית גדלה בין בני גילה בקיבוץ בפעוטון, בגן ובבית הספר היסודי. בכיתות ההמשך למדה אצל בנימין שפרירי בבית הספר בגבעת חיים איחוד. 

כבר בצעירותה נמשכה לנגינה ולהאזנה למוסיקה. אמה, שזיהתה את הכשרון המוסיקלי שלה, ליותה ודרבנה, לקחה אותה לחנויות תקליטים להעשיר את האוספים ולזמן לה מוסיקה בכל עת. היא אף דאגה שתלמד לנגן באקורדיון ובחלילית. המוסיקה היתה לה עולם מלא של מרגוע ושמחה וגם אפיק להשתלבות בחיי הקהילה. 

ב-1967, בתקופת מלחמת ששת הימים, הגיעה יהודית מגבעת חיים לחופשה ברמת יוחנן. תמר רז פגשה אותה והציעה לה לעבוד איתה ברפת. מפגש זה היה ראשית ללמעלה מ-30 שנות עבודה ברפת, בעיקר בחליבה. לא היתה פעילות קשה עבורה. בתנאי העבודה הקשים של הימים ההם חלבה שתי חליבות, ביום ובלילה, לעתים סייעה בהמלטות, בהגמעת העגלים הרכים ואף בניקיונות. "בעצם כל הדברים הטובים שלי קרו עם תמר:", סיפרה, "העבודה ברפת, העבודה ב'שילובים' בכפר המכבי, והיא זו שהביאה לי את בימבה המלווה אותי בחיי כבר שנים". 

במאי 1977 נישאה יהודית ליחיאל שושני, בן קיבוץ רמת השופט, והשניים קבעו את ביתם ברמת יוחנן. כאן נולדו ילדיהם: אביב ואורלי. שני הילדים היו משוש חייה. אירמי ואריה קיבלו על עצמם בשמחה את ליווי המשפחה הצעירה בגידול הילדים. אירמי התגלתה לא רק כאם מסורה אלא גם כסבתא מעניקה וחמה, המגוננת על נכדיה ושוקדת על הטיפול בהם ללא לאות, כשלצידה אריה, מלא הבנה, אהבה ותשומת לב – סבא שאין רבים כמוהו. 

יהודית היתה אשת עבודה. היא לא בחלה בשום מלאכה, העיקר להביא תועלת, וסירבה להשלים עם תקופות של חוסר מעש. במשך השנים עבדה ברפת, בחדר האוכל, במחסן הבגדים, בבית אביב, בגן הירק בהרדוף ובשנים האחרונות במרכז "שילובים" בכפר המכבי. 

את שעות הפנאי מילאה גם כן בתחביבים ופעילויות שהשרו עליה שמחת יצירה ונחת רוח. בידיה הטובות רקמה וסרגה, צבעה וכיירה, גידלה צמחים בעציצים וטפחה את ביתה ואת אוסף התקליטורים שלה, ממיטב המוסיקה העברית.

בשנים האחרונות גילתה את עולם הצילום. חמושה במצלמה עברה בחצר בשעות שונות של היממה וחיפשה פרטים יפים ומיוחדים בסביבה הקרובה. בראשית שנה זו יצא לאור בעזרת צוות "חמדת אבות" לוח שנה ובו מבחר מצילומיה ולא היתה מאושרת ממנה.

ניתנה האמת להאמר – לא תמיד התנהלו חייה של יהודית על מי מנוחות. החברה האנושית מורכבת היא ולא תמיד נוטת חסד, קל וחומר בקהילה קטנה, סגורה ואינטנסיבית כקיבוץ, אולם אופיה הנוח של יהודית, האופטימיות הטבעית ויכולתה להסתגל ולהשתלב סייעו לה להתמודד לא פעם עם תקופות קשות ותסכולים. "בסך הכל אני מבסוטה" אמרה, "אני מאד מוכנה להיות חלק בכל חג ולהשתתף. כמה שאני יכולה אני עוזרת, תורמת את החלק שלי". 

אופטימיות זו סייעה לה גם בהתמודדות עם המחלה הקשה שבה נאבקה בשנים האחרונות. היא קיבלה את עול הטיפולים בגבורה, עברה ברצון להתגורר בדירונית הצמודה ל"חמדת אבות", תוך שהיא שומרת ככל שניתן על עצמאותה, וקשרה קשרי ידידות אמיצים עם נִיסָה, המטפלת האישית שטיפלה בה לאחרונה. ומעל הכל היו אלה ביקוריה התכופים של אורלי, שעשתה מדי כמה שבועות את הדרך הארוכה מהודו לבקר את אמא וללוותה לטיפולים, שמילאוה אושר רב. 

זכתה יהודית בסגולה חשובה מאין כמותה – הוקרת הטוב. היתה תמיד אסירת תודה, על כל חיוך, על כל מגע, על כל תשומת לב, מעולם לא קיבלה דבר כמובן מאליו. שוב ושוב מצאה צורך להודות מעל גבי ה"ברמה" לכל מי שהגיש לה עזרה או עשה לרווחתה: למשפצי דירתה, לצוות "פורים מבוגרים", לצוות המרכולית, למי שסייע לה במציאת עבודה, לאחיות במרפאה ולעובדי "חמדת אבות". "לכל אותם אנשים טובים שעוזרים לי תודה מקרב לב", כתבה. "ושתמיד יהיו כתובות בעלות נקודות אור, כי יש כאלה הרבה ולא הכל בעל נקודות חושך. כדאי לזכור זאת ובכלל כדאי תמיד לראות את חצי הכוס המלאה. עצה טובה לכולם, זאת דעתי" [סוף ציטוט].    

כמה פשוטים הדברים לכאורה וכמה אינם פשוטים לרובנו, בדרך כלל. 

יהודית יקרה, בחיים שלמים שחיית כאן, מינקות ועוד סוף, לימדת את המקום הזה, שכלליו נוקשים לעתים, ואת יושביו, שיעור בגמישות, בקבלה, בחסד, שכולנו זקוקים לו לעתים, ובכך עשית חסד עם כולנו.  

היי שלום יהודית, צמח בר ייחודי ומיוחד, תחסרי לנו מאוד.  

אביב ואורלי ובני המשפחה – אתכם בצערכם.

ליקטה מן הארכיון, ערכה וכתבה – נורית פיינשטיין

  סיפורים

  לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

  • תעודת זהות

   יהודית שושני ז"ל

   בת אירמה ומנדל פרוכטר

   נולדה:  ט' בניסן תשי"א  15.4.1951

   חיפה, ישראל

    

   נשואה ליחיאל שושני

   אמא לאביב ואורלי

   נפטרה: י"ט בתמוז תשע"ו 25.7.2016 

   בת 65 במותה

   יהי זכרה ברוך

  • פרידה מיהודית- צביה מלמד

   יהודית'לה –   צביה מלמד

   לא חשבתי שזה יגמר כל כך מהר כפי שקרה. הרי חיית עם המחלה כאילו זה חלק טבעי ורגיל לגמרי. לא סובבת את חייך סביבה ולא עסקת בה במיוחד למרות הקושי והאביזרים שהתלוו בשל מחלתך. המשכת לטפל ולהנות מהצמחיה שטיפחת, המשכת לקרוא הרבה ולהנות כל כך, המשכת כרגיל, לא ויתרת על העבודה ועל הצילום שגרמו לך הרבה הנאה ועניין. 

   בשבילי היית יהודית עם הרוח הטובה, עם קבלת הפנים השמחה תמיד, וגם יהודית הרגישה והפגיעה כל כך. ידעת לראות מי שזקוק לתמיכה כל שהיא וניסית לעזור ולנחם.

   ולפעמים היית גם מתפרצת מרוב עלבון. ופעמים רבות היו לך כל הסיבות לכך. והיו פעמים שהבלגת ואז היית מפנה את העלבון והכעס ללא מוצא כלפי עצמך..

   אביב ואורלי היו בראש מעייניך. באיזו רגישות היית אומרת: "אני לא רוצה לדבר איתם על זה, או על משהו אחר, אני לא רוצה לפגוע בהם". וכל כך צדקת כאמא, בעיני.

   וכשנתת כסף ידעת להגיד: "אני מקווה שתשתמש בזה לדברים טובים", ועוד ועוד, בחכמה.

   עכשיו יהודית'לה את תהיי קרובה לאימך שכל כך היית קרובה אליה בחייה. ויהיה לך שֶקֶט, ורָגוּע.

   מגיעה לך מנוחה טובה.

  • יהודית האמיתית – שולה זבולון

   יהודית יקרה – שולהזבולון

   לכתוב על יהודית זה כל כך מוזר אחרי הכרות של כל כך הרבה שנים.

   רק אתמול ביקרנו אותה, עוזי ואני בביתה. היתה אחרי טיפול כימותראפי.הרגישה רע. נשימתה היתה במאמץ גדול. היה מאד עצוב. הרגשנו שמספיק וצעדנו לעבר הדלתכשהיא קראה לעברנו: "תודה רבה, רבה שבאתם לבקר".

   בפרקי אבות ישנו פסוק האומר:

   "יִֵשׁ קַנְקַן חָדָשׁ מָלֵא יָשָׁן,וְיָשָׁן שֶׁאֲפִלּוּ חָדָשׁ אֵין בּוֹ."

   וזה מיועד ממש לנשים כמו יהודית עם רגישות גדולה ומאד מאד פגיעה עדעמקי נשמתה.

   יהודית אהבה מוסיקה הכירה את כל זמרי ארץ ישראל היפה, ניגנה באקורדיוןוחלילית, אהבה לצלם פרחים, פרפרים ובעלי חיים. אהבה לשמח ילדים ומבוגרים ובכלהזדמנות נגנה, אם רק קראו לה.

   לכל אחד שידע להביט בה במבט יפה ומכובד ידעה לתת את כל כולה.

   אנחנו זכינו להכיר את יהודית האמיתית. את הפנימיות שבה.

   אספר לכם מעשה שהיה:

   לפני כמה שנים טובות ביקרה אצל יהודית כמה פעמים בשבוע אשה נחמדה. יוםאחד, היה זה יום חורף קר סיפרה לה האשה שחברת החשמל ניתקה לה את האור בביתה.במשפחה היו כמה ילדים קטנים ובעל שהלך מדי יום ללשכת העבודה. יהודית הוציאה כמהמאות שקלים נתנה לאשה ובביתה נדלק האור והחום חזר למשפחה. היא גם ציידה אותם לצרכישבת. אותה אשה לא ידעה את נפשה מרוב תודה והערכה. חיבקה את יהודית וברכה אותה.

   זאת היתה יהודית שושני ואלו רק מעט מהמצוות שקיימה בחייה.

   יהודית היתה אורחת שלנו בשבתות וחגים יחד עם אורחים נוספים. תמידנקייה ומחוייכת. אצלה בבית, בליל שבת המפה הלבנה פרושה, הנרות דולקים, והפרחיםיפים ותפילותיה מעומקא דליבא על ילדיה וחבריה והוסיפה תפילה על חבר שידעה שמצבוקשה.

   בשנה האחרונה כשהתקשתה ללוות חבר בדרכו האחרונה היתה מדליקה בביתה נרומוסיפה פרקי תהילים לעילוי נשמת החבר.

   לאורלי ואביב היקרים והאהובים מאד לאמכם:

   אמכם תמיד בקשה שתהיו מאוחדים אחד עם השני ושתשמרו על קשר.

   אמכם היתה מתפללת יום ולילה לשלומכם ולדרך צלחה טובה ובטוחה בחייכם.

   שלא תדעו עוד צער

   יהודית'לה – תהא נשמתך צרורה בצרור החיים.

  • אישה יקרה- שירלי עזרן

   אשה אהובה – שירלי עזרן

   התאספנו כאן היום להיפרד מאישה מיוחדת ויקרה מאוד. כל כך קשה לעכל את הבשורה, אך הנחמה שלנו שיהודית הלכה לעולמה כצדיקה בשנתה. 

   חשבתי רבות מה להגיד על יהודית ואני חושבת שישנו פתגם אחד שאומר הכל:

   "אל תסתכל בקנקן אלה במה שבתוכו…"

   זה משקף את יהודית שרבים לא באמת הכירו אותה. מי שטרח להכירה גילה עולם ומלואו. אישה יקרה ומוכשרת הן במוזיקה ובצילום והן כאשת שיח מעניינת מאוד, ואמא מסורה ואוהבת את ילדיה.

   זכיתי ללוות את יהודית בכמה תחנות בחיי. הראשונה ברפת והשנייה בתפקידי בגיל הזהב. בהם גיליתי אישה אהובה ומעניינת עם חוכמת חיים רבה. יהודית לימדה אותי מהי אופטימיות ומהי שמחת חיים. תמיד לראות את הצד היפה של החיים גם שמאוד קשה ונראה שאין תקווה. אני שמחה שהייתי חלק מחייה והיא בשלי. 

   יהודית, את תחסרי לי מאוד וגם לנוף של קיבוצנו. 

   משפחה יקרה מאחלת לכם שלא תדעו עוד צער ושתמשיכו בדרכה של אמא שלכם עם חיוך ענק ושמחה בלב. 

   אוהבת שירלי 

  • לזכרה של יהודית- נירה פרוכטר

   במכתב מקנדה כתבה נירה פרוכטר – בת דודה של יהודית:

   לזכרה של יהודית

   בביקור האחרון שלי בבית נפגשתי עם יהודית מספר פעמים.

   לראשונה נפגשנו על הדשא ליד השולחנות הערוכים לכבוד חג השבועות, שוחחנו והבטחתי לבקרה בחדרה, שהייתה כה גאה בו ובגינה שמסביבו.

   קימתי והגעתי, תמר רז ואני בילינו אתה יחד וסימנו בגלידה שיהודית כבדה אותנו ונתנה לי את לוח השנה שהפיקו מצילומיה הנהדרים.

   לאחר מכן הצטרפה גם ציביה והאווירה הטובה והאופטימיות של יהודית שרתה אתנו כל הזמן.

   לאחר מכן נפרדתי מיהודית בחיבוק תוך הבטחה שנתראה בקרוב.

   ביקרתי אותה פעם נוספת והפעם שאלה על אביה מנדל (שהיה דוד שלי והיה אדם יוצא מהכלל) ועל תולדות המשפחה.

   יהודית זכתה לאהבת אם שלא רבים זוכים לה.

   אהבתה תמיכתה ומסירותה של אירמי היו ללא גבולות ועזרו ליהודית להתגבר על הרבה קשיים.

   יהודית עמדה בגבורה ובהצלחה בהרבה מבחנים ותלאות בחיים. ורק מחלה ממארת לקחה אותה למנוחת עולמים.

   נוחי בשלום ויהיה זכרך ברוך 

   נירה

   הוסיף דניאל פרי (פרוכטר)

   עבדתי עם יהודית שנים רבות ברפת.

   יהודית הייתה חרוצה ומסורה בצורה יוצאת מהכלל והשתלבה בהצלחה בעבודה הקשה גם בשעות לא נוחות.

   תמיד הייתה מוכנה לעזור ולתת מעצמה ללא גבולות.

   יהי זכרה ברוך

   דניאל