יונתן עזריאלי

26/08/1925 - 11/06/1979

פרטים אישיים

תאריך לידה: ו' אלול התרפ"ה

תאריך פטירה: ט"ז סיון התשל"ט

שם האב: הילל

שם האם: חיה

ארץ לידה: ישראל

מקום קבורה: רמת יוחנן

מסמכים

משפחה

יונתן עזריאלי

תרפ"ה – תש"ם

1925 – 1979

יונתן בנם של חיה והלל עזריאלי, שהיו מחלוצי העלייה השלישית, אחיו של ראובן יבדל"א, נולד בו' באלול תרפ"ה, 26.8.1925, בבית אלפא.

עם הוריו ואחיו ועוד קבוצה גדולה מחברי בית אלפא עבר בשנת 1940 לקיבוץ רמת יוחנן. הגדול בין הילדים שהגיעו אז. ומשלא נמצאה לו כתה במקום נשלח להשלים את לימודיו בחוץ.

יונתן היה מושרש בחיי החברה, התרבות והמשק. שנים רבות היה שומר השדות ועבד בענפי משק רבים. חבריו מעידים על כשרונו הרב בעבודות השדה: בקציר בחרמש, בהעמסה בקלשונים, בזריזות ומיומנות, באחריות גדולה ואהבה גדולה לעבודת האדמה.

לקראת מלחמת השחרור היה יונתן מפקד כתת הפל"ם (פטרול ממונע) אשר התארגנה מחברי המשקים שהתאמנו בנשק ושמרו על גזרת הישובים מפני חדירות והתקפות.

בקרב רמת יוחנן, באביב תש"ח, בהתקפה על הכפרים, בליל הקרבות הרביעי, הוביל יונתן את היחידה מחטיבת כרמלי אשר תפשה את הכפרים קסאייר והושא והחזיקה בהם בקרב קשה במיוחד עד הערב, ורק אז השתרר שקט.

יונתן הצטרף לפלמ"ח עם חבריו, חיילים לא חיילים, שלא גויסו עדיין אלא נאספו מן המשקים לתמוך בקרבות עכו והגליל המערבי. מאוחר יותר הצטרף לחטיבת הנגב .

בשובו מן המלחמה עבד יונתן 11 שנים במדגה, ואחר כך כשנה וחצי בפלחה. ענף הבקר לבשר הוקם על ידו במטרה לנצל את שטחי המרעה בגבעות שסביב רמת יוחנן וכמובן על מנת לקבוע את הבעלות עליהן. השילוב של גידול העדר ולידו אורות הסוסים מאד קסם והתאים ליונתן שבעלי חיים, המרחבים והטבע היו  אהבתו הגדולה. הוא סבב בכפרי המיעוטים בגליל לשם רכישת פרות לעדר שהקים וכבר אז גילה עין בוחנת וידע במקצועות הבוקרים.

כל שנותיו היה קשור לסוסים אשר עבד עמם, טייל ואף הצטיין בתחרויות רכיבה.

יונתן שהתוודע אל שכנינו הערבים יצר קשרי חברות, שהה במחיצתם למד את שפתם, אהבתם לסוסים, תרבות האירוח ופולחן הקפה. ידע לשאת ולתת עמם, לא מתוך התבטלות אף לא מתוך התנשאות. ביחסי כבוד ונחישות הדדיים.

את הנערים ש"גידל" באורווה הדביק בחיידק המרחבים וידיעת השכנים הבדואים והם המשיכו דרכו בבגרותם. ידועים קשריו עם יצחקי נצר ז"ל שהיה תלמידו- עמיתו.

יונתן היה חובב אומנות, שירה וספר. ציורים רבים פרי עפרונו מצויים בעזבונו. שיריו כמו גם הפזמונים שכתב לאירועים שונים ואשר מספרים את תולדות המקום נאגדו לאחר פטירתו לספר.

 

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

 • יונתן אחי – ראובן

  יונתן – אחי

  "אחי יהונתן" – מילים אלו, הפותחות קינה עתיקה, הפכו לפתע להיות בעלות משמעות אישית, מלוות כאב נוקב. פצע חדש שלא יגליד.

  היו בך יונתן כל התכונות העושות אח בכור לדמות נערצת ואהובה.

  מאז ילדותנו ידעת לא רק להתרשם מכל הסובב אותך, אלא גם להעביר ולחלק את רשמיך וחוויותיך עם אחרים.

  הטבע חנן אותך בעין אמן בוחנת ומנתחת, ברצון לרדת לעומקם של דברים. אהבתך לטבע, לנוף, ולבעלי חיים, אותם טיפחת באהבה כה רבה. כל אלו הפכו מוחשיים עד כי יכולתילגעת בהם בידי, שעה שהיית מדבר בהם בחדר ההורים. הנחלת לי את האהבה לשירה, אותם שיריםמופלאים של טשרניחובסקי, אלתרמן, מלצר, ואחרים, בהם אפשר לחוש באופן ממשי את שייכותנולחלקת ארץ קטנה זו. אותם שירים המפיחים חיים בסיפורי התנ"ך, במקומות, במאורעותובמלחמות עמנו, שירים על הגלבוע והעמק שלרגליו, שבהם גדלנו. העמק בו ועליו ניטשו קרבותגבורה, והושרו לו שירי הלל…

  כל אלו טבעו חותמם בך והיו לחלק ממך.

  כשעברנו לרמת יוחנן, וגדלנו, השתלבו אהבתך לסוסים ולשדה, עם צורכי הביטחון של אותם ימים, ונעשית לשומר שדות. כאן נפתח לפניך עולם שלם, חדש וקסום, של מנהגי הבדווייםוהפלאחים, מסורתם ואורח חייהם, כל אלה היו לנחלת המשפחה בלשונך העשירה והציורית. נוהגהיית להשוות את סכסוכי השבטים הבדויים לסכסוכי שבטי ישראל על בארות המים ושטחי המרעה.קסמה לך אותה תחושה של חופש שהיא תולדת ארעיות המחנה ומקומו, ובד בבד הרגשת את השייכותוהבעלות על המרחבים המשתרעים מאופק לאופק.

  והזכרונות באים ועולים. תמונות- תמונות- איך יושבים היינו, סביב כלי הקפה המהביל וקולו של דאוד-אל-נטור, העשיר והעמוק בוקע מהרדיו בספרו מאגדות ערב…

  מרוצי הסוסים המאולתרים בחתונות השכנים…תמונות חדות עד כאב, של עולם מושגים שונים משלנו שאתה היית חולית הקשר שלנו איתם. הנסיעות למרוצים בעפולה,ואותו מרוץ מקסיםביופיו לחוף קיסריה…ואיך היינו עוצרים בדרך הביתה לשתות בירה קרה, לחגוג שלל של גביענוסף, או להתנחם על הפסד ולקוות למרוץ הבא. המדף בחדרך, שעורר חיוכים סלחניים בתחילה– מתמלא והולך בגביעים וכבר הוא גדוש בהם עד חוסר-טעם כדבריך, ועוד הם ממשיכים ובאים.

  והכאב בחזה מעיק ולוחץ, וחנוק הגרון באין מילים, ויתמות כבדה משאת, וחלל ריק ואין במה למלאו…

  ראובן

   

   

 • תעודת זהות

  יונתן עזריאלי

  בן חיה והלל

  נולד בבית אלפא

  ו' באלול תרפ"ה  26.08.1925

  הצטרף לרמת יוחנן בשנת 1940

  ניספה בתאונה באורווה

  ט"ז בחשון תש"ם  06.11.1979

  בן 54 במותו