מרדכי שטייף

16/02/1903 - 10/11/1954

פרטים אישיים

תאריך לידה: י"ט שבט התרס"ג

תאריך פטירה: י"ד חשון התשט"ו

שם האב: צבי זאב

שם האם: זהבה

ארץ לידה: גליציה

שנת עליה: 1920

מחזור / חברות נוער: קבוצת הצפון

מקום קבורה: רמת יוחנן

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

הורים: זהבה, צבי זאב

בן/בת זוג: שטייף שרקה

בנים ובנות: אורי ז"ל, איתן, נעמי, עזה

נכדים ונכדות: שטייף אורי בן איתן ז"ל

מרדכי שטייף

מרדכי נולד בשנת 1902 בעיר סמבור אשר בגליציה [כיום אוקראינה]. גדל וחונך בבית בעל מסורת חסידית, למד ב"חדר" בילדותו והיה ספוג מסורת. המשיך לימודיו בבית-ספר עירוני מסחרי במגמת הנהלת חשבונות וכלכלה והיה מראשוני תנועת "השומר הצעיר" בעירו.
עלה לארץ בסוף שנת 1920 והיה הפועל היהודי הראשון בבית הספר החקלאי "מקווה-ישראל". אחרי תקופה, הצטרף לגרעין בוגרי ביה"ס מקווה-ישראל, היה בין מייסדי קבוצת הצפון בשנת 1924 ועבר עימה את כל טלטוליה בארץ, עד לייסודה והקמתה של רמת-יוחנן ע"י גרעין קבוצת הצפון, בשנת 1931.
מרדכי היה אחראי לנטיעת היער שבבעלות הקרן- הקיימת-לישראל בשנתה הראשונה של רמת-יוחנן ומילא תפקידים רבים במהלך השנים: מזכיר, גזבר, סדרן-עבודה, אקונום ועוד תפקידים רבים. גם בעבודות היד הפשוטות לא מאס ועסק ברבות מהן במהלך השנים. כן היה פעיל מספר שנים בתל-אביב  ב"ברית-הפיקוח" כמנה"ח ראשי.
יחד עם שרקה אשתו הקים את בית המשפחה הראשון בקיבוץ, להם נולד הילד הראשון של הקבוצה [אורי ז"ל] ושניהם היו לאורך שנים בין הפעילים בחיי הקבוצה.
מרדכי היה פעיל וער בחיי הקבוצה והמשק. הוא ידע להסביר ולעודד ולמצוא נתיב לליבו של החבר המתלבט. רבים חבו לו את התבססותם בקיבוץ ומציאת מקום בו לעצמם ולמשפחתם. דאג לעתיד הקבוצה ולקיומה [היה מודאג בשעתו מבחירת המקום הנוכחי הסמוך לחיפה,שמא הקירבה תיצור פחיתה במשימתיות של הקיבוץ]
כל חייו חיפש לפעול באותם המקומות בם תהיה התועלת המירבית לכלל.
יחד עם כל אלו, היה מרדכי הרוח החיה של משפחתו הקרובה: שרקה- האשה, איתן, עזה ונעמי- ילדיהם והמשפחה הרחבה-אחיו ואחותו, הגיסים והגיסות- היה אהוב על כולם, הרבה להתבדח ולעורר שמחה וידע היטב לחזק את ליבו של המתלבט והחלש.
בשנותיו האחרונות,אחרי שלקה בשבץ, קשה היה לו לשאת את מצבו כנכה. עם זאת, לא ויתר על פעילותו, ניהל את האגודה האזורית להזרעה מלאכותית ["זבולון"] ולבסוף את הנהלת החשבונות של האגודה- עד מותו ב-1954 מהתקף לב והוא בדמי ימיו, בגיל 51, זמן קצר אחרי הולדת נכדתו הראשונה.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

 • תעודת זהות

  מרדכי שטייף

  בן זהבה וצבי זאב

  נולד במזרח גליציה

  י"ט טבת תרס"ג  16.02.1903

  נשוי לשרקה

  אבא לאורי ז"ל, איתן, עזה ונעמי

  עלה לארץ בשנת 1920

  ממייסדי רמת יוחנן

  הצטרף לקבוצת הצפון 1924

  נפטר י"ד חשוון תשט"ו  10.11.1954

  בן 57 במותו

  יהי זכרו ברוך

 • לזכרו של מרדכי שטייף

  לזכרו של מרדכי שטייף – מרים קלינקוביצקי – בן צבי

  לפני שלושים שנה בערך ראיתיו בפעם הראשונה בעמדו בין האהלים בירכתי עין גנים. בין כובשי העבודה היה בפרדסי פתח תקוה ועין גנים. שם התגבשה והתחזקה השאיפה. שם הכה שורש הרעיון שנבטיו נבטו בבואי ארצה ואני אז תלמידה של חנה מייזלס במטבח ה"פועל הצעיר" בתל אביב.

  כעבור שנה בבואי להצטרף לקבוצת הצפון בשיך אבריק, טרם בואה של קבוצת הרועים, היה שוב מרדכי ז"ל הראשון שפגשתיו מהלך בין הצריפים. צעיר היה אז ותמיד עם בת צחוק המשתפכת וכובשת את הלב. דרכינו דרך נדודים היתה, דרך עין בדה, נהלל וגניגר. והוא תמיד בין הצועדים בראש ומפלסי הדרך.

  בבואנו לגניגר על מנת לנטוע את יער בלפור, היה מרדכי ז"ל יחד עם חיים פלדנר המתכנן העיקרי של צורת היער ומארגן את העבודה בו.

  כעשר שנים התקיימנו בתור קבוצה קטנה ללא קרקע וללא קורת גג קבועה ולא תמיד העבודה המכניסה בידינו ואם הצלחנו במשך שנים רזות אלה להחזיק מעמד ולשמור על גחלת הרעיון לקראת הגשמה – ההתישבות הקבוצתית – הרי רב חלקו של מרדכי ז"ל בזה שבשכלו הבהיר והצלול ובכוחותיו הנפשיים, עזר ללכדנו ולחזקנו.

  בגניגר זכינו בתוספת כוחות – קבוצת הכרמל וקבוצת האמריקאים הצטרפו אלינו. אופקינו התרחבו.

  מן הנמנע הוא לדבר על מרדכי ולא לנגוע בהשתלשלות ההתרחבות ולו בקצרה.

  קורות הקבוצה במקום התיישבותה הרי ידועים הם לרוב החברים וידוע באיזו מידה שזורה ומשוזרת אישיותו של מרדכי בתוך מסכת חיינו: כח יוזם, עשיר באמוציות, רגישות מופלאה ויכולת רבה לבטאה. מראשוני היוצרים והמגשימים של הבית הזה.

  חברים שהכירו אותו יותר מאוחר, הכירוהו בזמן חולשת גופו הגדולה. התמונה השתנתה במקצת.

  אנו נזכור אותו בגדלותו ובעוצמת כוחו.

  מרדכי, כוחותיך הרוחניים והגופניים שהשקעת בבית הזה – לא בכדי היו.

  יש ממשיכים אחריך.

  כתבה: מרים בן צבי – קלינקוביצקי  

   

   

 • לזכרו – יהודית שיפריס-ליפין

  לזכרו – יהודית שפריס- ליפין

  יש רצון חזק להזכירך בקול על יד קברך ביום השנה לפטירתך.

  שנה חלפה מאז שהלכת מאיתנו. הלכת אחרי תקופה ארוכה שצעדת והתווית דרך. צעדנו איתך. יצרת הרבה. תקעת יתדות חזקות ובנית ואנו איתך. אתה היית לי למורה דרך. הכרתיך עם כל תכונותיך הטובות. שאפת תמיד לבנות וליצור. חרוץ וישר היית.

  זוכרת אני מהיום הראשון שבאתי לקבוצה, ראיתיך כאבי הקבוצה. תמיד התקרבת לכולם. היה הרבה מה ללמוד מדרכך. צניעות, יושר ופשטות. תכונות גדולות הן לאדם ואתה התברכת בתכונות אלו. הספקת לעבור בחייך דרך ארוכה וקשה המלווה אורות וצללים. זוכרת אני את המלחמה שנלחמת בעד האחזות בנקודה זו שאנו ממשיכים להיות בה, ממשיכים לבנות וליצור.

  זכית בחייך למאורע גדול שופע אור ותקוות – קום המדינה!

  רצון חיים עז שפע בקרבך והנה באו עליך ימים קשים של מחלה קשה.

  סבל רב המלווה פחד גדול בפני העתיד הקרוב. ידעת כי סכנה נשקפת לחייך. כולנו ליווינו אותך בחרדה רבה. הרהורים כבדים חדרו ללבבנו והנה לאט לאט התגברת ושוב שמחה גדולה בחייך והנך משתדל להאחז בקרן אור זו.

  הנך מטייל אחה"צ לאט אל בית התינוקות ומבקר את הנכדה ואני עוברת באותו רגע שהנך עומד על ידה וקורא בשמה, וגל של שמחה עובר בי. הנה זכית, זכית.

  אני ממשיכה ללכת ולהרהר בימים הקשים שעברו עליך ושוב שמחה אופפת אותי. יהיה טוב. תחזיק מעמד.

  ימים ספורים עברו ואני נוסעת מהבית והידיעה, מרדכי איננו, הגיעה אלי לעמק הירדן, ואני עומדת על הכביש ומחכה לאוטו חזרה ומהרהרת. כן, מרדכי איננו. יתכן, כן, מרדכי איננו באמת…..

  והנה אנו עומדים על יד קברך. שנה חלפה. לא רצית בהספדים, אבל קשה להמנע מהרהורים וביום השנה לפטירתך הנני רוצה להרהר בקול בפני החברים.

  עברנו כברת דרך יחד ואני רוצה להמשיך ולספר לך שהיתדות שתקעת חזקות הן והבנין שבנית עומד וכולנו ממשיכים. רוחות רעות מנשבות ופורצות, אבל אנו מחזיקים.

  נוח בשלום בעפרך.