נחום חן

05/09/1899 - 18/02/1973

פרטים אישיים

תאריך לידה: א' תשרי התר"ס

תאריך פטירה: ט"ז אדר א' התשל"ג

שם האב: יצחק ברודסקי

שם האם: נחמה ברודסקי

ארץ לידה: אוקראינה

שנת עליה: 1920

מקום קבורה: רמת יוחנן

מסמכים

משפחה

בן/בת זוג: חיה חן

בנים ובנות: יצחקי נחום, רחלה נחום

נכדים ונכדות: ענבל גורדון

נחום חן

נחום נולד באוקראינה וגדל במליטופול – קרים. הוריו אמידים היו וביתם חופשי. הוא התחנך לאורה של התרבות הרוסית ובבחרותו 'נתפס' לציונות והחל ללמוד עברית.
ב-1920 עלה ארצה וירד מן האונייה בחוף ימה של יפו. הוא עבד בבניה בתל אביב, בחקלאות בזכרון יעקב, וב-1927 הצטרף לקבוצת הצפון בנהלל (עין בדה).
היה בין ראשוני המתנחלים ברמת יוחנן, מן הראשונים שנעצו את המחרשה באדמת הרמה וקשר בה את נפשו. כל חייו חי חיי חלוץ, אוהב עבודה, אוהב הארץ ומסור לקבוצה. היה הטרקטוריסט הראשון במשק. ידי זהב היו לו והדבר ניכר בכל מלאכה שעשה: בייעור, בבנייה, במכונאות, בפלחה, במטעי הבננות, באינסטלציה, בקיטור ובמסגרות. בשנותיו האחרונות, כאשר עבודה פיזית והליכה רבה כבר לא היו לפי כוחותיו, הקים נחום את הכריכיה ומלאכת הכריכה הפכה תחת ידיו לאומנות. בה בעת היה פעיל בוועדות שונות.
ככל שנחום שקוע היה במלאכתו ומסור לה, התעניינותו הקיפה רבות מעבר לה, החל בחיי היום-יום וכלה בדברים העומדים ברומו של עולם. הוא אהב שירה וזכר שירים רבים בעל פה, עסק כחובב בתורת הכוכבים וגם הרהורים פילוסופיים לא היו זרים לרוחו. הוא עסק בפתרון תשבצים וחידות והיה סקרן ותאב דעת כנער שהעולם זה עתה נגלה לפניו.
נחום הצטיין באהבתו את הבריות: הסביר פנים לכל, הבין את נפשו של כל אדם ואת הלכי רוחם של הדורות השונים במשק, במיוחד של הצעירים. היה חבר טוב ורע אהוד ורוחו הטובה השתקפה ביחסו לחברה ולבני משפחתו, רעייתו חיה, ילדיו רחלה ויצחקי ונכדיו.   

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

 • תעודת זהות

  נחום חן

  בן נחמה ויצחק ברודסקי

  נולד באוקראינה

  א' בתשרי תר"ס, 5.9.1989

  עלה לארץ בשנת 1920

  בשנת 1927 הצטרף ל"קבוצת הצפון" בעין בדה

  ממייסדי רמת יוחנן

  נשוי לחיה

  אבא לרחלה ויצחקי

  נפטר ט"ז באדר א' תשל"ג, 18.2.1973

  בן 74 במותו

  יהי זכרו ברוך